Aşk Acısına Şarkılardan Reçete

Çok küçük yaşlarımdan itibaren aklıma gelen bir sorudur bu: Neden şarkıların çoğu aşk üzerine yazılmıştır?

Her ne kadar başka konularda şarkılar yazılmış olsa da her insanın en sevdiği şarkılar çoğunlukla aşk üzerinedir… Bu sorunun bir tane cevabı olduğunu sanmıyorum. Bana göre, aşk dil, din, ırk fark etmeksizin insanlığın en önemli ortak noktasıdır. Ya yaşanmışlıklar, ya hayaller herkesin kendinden bir parçası vardır şarkılarda… Aşk, insanlığın ortak dili bir nevi… Bir şarkı ile öfke kusarken, bir şarkı ile özlemini büyütür insan… Biten bir ilişkinin ardından en hüzünlü anında da şarkı söyler, çok mutluyken de… İkinci bir soru da bu noktada geliyor insanın aklına, bu güçlü duygu insanlarda ortak iken, müzikte insanlar arası bir köprü niteliğinde ise, şarkılarla terapi mümkün müdür?
Şarkıların insan psikolojisi üzerindeki etkileri için çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam edecektir kanımca. Osmanlı Döneminde ney dinlemek ruhsal sorunların çözümünde kullanılırmış. En ilgimi çeken çalışma, Psikolog Cenk Erdem’e ait; “İyileştiren Şarkılar” çalışmaları ile çok güzel bir açılım sağlamış. Albümlerde kişiyi hem duyguları ile yüzleştiren hem de güç veren şarkılar mevcut. İyileştiren şarkılara bu linkten ulaşabilirsiniz. Bir başka çalışma, Candan Erçetin’in seslendiği şarkıların Gestalt terapi açısından uygunluğu ile ilgili Nilüfer Voltan Acar ve İlhan Yalçın tarafından yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, şarkıların Gestalt terapi için uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Müzik terapiyi, terapi yöntemi olarak kullanan bir çok terapist var artık. Bu terapi yöntemi ile ilgili hem müzisyen hem doktor olan Selahattin İçli ile gerçekleştirilen röportaja da buradan ulaşabilirsiniz.

Boşuna söylenmemiş, müzik gerçekten ruhun gıdasıdır!

Her insan, şarkıların ve müziğin gücünden yararlanarak yaralarını iyileştirebilir ya da ihtiyaç duyduğu motivasyonu kazanabilir. Psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlıklar dışında, gündelik yaşamda bizi olumsuz etkileyen her ne varsa, özellikle aşk acılarında, her birey kendine iyi gelen şarkılarla kendini iyileştirebilir. Bu noktada önce yüzleşerek olumsuz duygulardan arınmanın, sonra motive eden şarkılarla güç toplamanın daha sağlıklı olduğuna inanıyorum.
*Bu yazı, 2013 yılında, canelinakildefteri.com da yayınlanmıştır.
canel Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir