Ruhu Genç Olsun İnsanın!

Ne güzeldir insanın “benim ruhum genç” demesi. Bedeni her geçen gün yaş alırken ruhunun taze kalışı, ne güzeldir… İlham kaynağıdır böyle insanlar. Ne güzel söylemiş Can Yücel, boş ver be yaşı başı, gönlün ne kadar şık sen ondan haber ver!

Nüfus cüzdanına göre genç sayılan ama ruhu küflenmişlere inat ruhu genç olanlara gelsin.

Boş ver Be Yaşı Başı

Gönlün ne kadar şık sen ondan haber ver!
Şöyle atıp koyu grileri-siyahları sabahtan, sarı bir kaşkol atabiliyor musun boynuna, ondan haber ver! Koyma bir kenara yüreğini, aç kapılarını, gelene geçene yol verme girsin diye içeri ama gömme başını toprağa bir çift güzel göz uğruna.
Bilirim yine yeşerecek bir çiçek bulursun bir dalda, ama aklını kaybedecek bir aşk varsa avuçlarında, bırak aksın yollarına. Yağ geç, yık geç, kimse inanmazsa inanmasın.
Sen inan yüreğine, hem ona geçmezse kime geçer sözün? Büyü, büyü…
Bak ellerin, ayakların kocaman, aklın da maaşallah yerinde, e ne diye tutarsın yüreğini uçmasın diye. Akıllı ol, yüreğin gelir peşinden, boşver yaşı başı, aşk var mı aşk, sen ondan haber ver!
Takılmışsın yüzündeki, gözündeki çizgilere. O çizgilerin yüreğine neler kazıdığını düşün, atmak mı istiyorsun kendini bir dereye soğuk bir kış günü, öl gitsin…
Parayı pulu savurup, bir balıkçı köyünde balık tutmak mıdır isteğin, savrul gitsin…
Boş ver be yaşı başı, kim tutar seni kim, kendi yüreğinden başka kim? Aklını al da öyle git, ister bir duvara, ister bir odaya, ister kıra bayıra vur da git.
Dert etme ellerini, onlar da gelir seninle bırakmadıkça birine. O biri de gelir, gerçekten istediğin oysa, seveceksen ve öleceksen uğruna… Yaşa be, yaşa da öyle git, gireceksen toprağa…
Yaş 70’e gelse bile, hayat daha bitmemiş, sen mi biteceksin? Çekeceksen bile bayrağı, yaşadım ulan dibine kadar diyemeyecek misin?

Can Yücel
(1926 – 1999)

canel Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir