Sağa Sola CV Gönderirken Dikkat Edilecekler

Çok önemsiz bir konu gibi görünen ancak bence oldukça önemli bir konu. Söz meclisten dışarı, hassasiyetle yaklaşanlara değil özensiz olanlaradır lafım.

Her koşulda kendisini özel hissetmek isteyen, en ufak bir yanlışta ilgili görüşmeciyi ya da şirketi topa koyan adaylar…

Neden CV nizi gönderirken bir zahmet tek tek e-posta göndermek yerine, o binadaki ya da o teknokentteki ya da o sektördeki tüm şirketlerin info e-postalarına toplu gönderim yapıyorsunuz?

Aynı şekilde “çok acil, yüksek lisans tezim için yardım”, “cv mi değerlendirir misiniz”, “şu pozisyon için arayışım var”, “yaz dönemi için staj talebi” konularında gönderim yaptığınızda, iletiyi robotlar mı okuyor?

O iletiyi okuyup, anlayacak ve geri dönüş yapacaklar henüz birer insan değil mi?

Kendiniz özenli bir yaklaşım beklerken, aynı şekilde sizi değerlendireceklerin de insan olduğunu, özen beklediğini unutmasanız diyorum.

Merak ediyorum, araştırdım ama bir istatistik olduğunu sanmıyorum, aynı anda onlarca şirkete tek e-posta ile isteğini iletenlere dönüş tatmin edici oluyor mu? Hiç sanmıyorum. Çoğu şirket çalışanı şöyle bir bakıp siliyordur.

Gönderim yapılan şirketlerin çokluğuna bakıp hayır ben almalıyım o adayı, hayır ben cevaplamalıyım bu kişiyi diye yarışacak mı şirketler? Yoksa şu “çok yoğunum, hiç zamanım yok”çulardan biri olarak zamandan tasarruf için mi?

Ben bir aday olsam göndereceğim 80 şirket varsa 80 tanesine de ayrı ayrı, kişiye ya da gruba özel gönderim yaparım. Hedef bu ya, odaklı olmak böyledir ya, yetmezse LinkedIn den araştırır ilgili kişilere kişiye özel gönderim yapar ulaşmaya çalışırım, olmazsa da denemişimdir. Emeksiz yemek olmaz. İnsan çabasının karşılığını muhakkak alır.

Yok ben illa toplu göndereceğim hobim bu benim derseniz de bari BCC ye ekleyin de, anlasak da bilmiyormuş gibi yapalım.

canel Yazar:

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir